A nyugdíjbiztosítási szerződést kötők 30%-a évről évre elfeledkezik arról, hogy a befizetett adójából visszaigényelheti a jogosan neki járó részt, pedig a nyugdíjbiztosításokba fizetett éves díj után 20% adójóváírás jár (évi maximum 130 000 forint). Részletesen bemutatjuk az szja-visszaigénylés folyamatát.

Kinek jár a nyugdíjbiztosítás adókedvezménye? Miből számítják?
Az szja-ból az igényelhet vissza, aki fizet személyi jövedelemadót, azt pedig mindenki fizet, aki bejelentett munkahellyel rendelkezik. Az szja-t visszaigényelni az ún. összevont adóalapból lehet, aminek a részei:
- Bér: munkavállalói jövedelem,
- Megbízási díj: megbízási szerződés alapján végzett munka,
- Összes választott tisztségviselői díj: polgármester, önkormányzati képviselő, alapítványi és egyesületi tisztségviselők stb.,
- Ingatlan bérbeadás: 15% szja a lakáskiadás után,
- Külföldi munkajövedelmek: főként azoknál, akiknek kizárólag magyarországi állandó lakhelye van,
- Társas vállalkozói kivétek: 15% szja-t kell fizetni utána.
KATA-s vállalkozóként nincs visszaigényelhető szja-d? Mutatjuk a legális módszert az adókedvezményhez
Hogyan tudom visszaigényelni az adómat a nyugdíj-előtakarékosságom után?
2018-tól kezdve a munkáltató már nem készítheti el a munkavállalók adóelszámolását, igazolást viszont továbbra is ki kell állítaniuk. A magánszemélyek adóbevallási tervezetét a NAV automatikusan elkészíti. Az egyéni vállalkozóknak (kivéve a tavaly mellékállásban katás vagy evás vállalkozókat), az őstermelőknek és az áfás magánszemélyeknek is készít adóbevallási tervezetet a NAV, de nekik továbbra is önállóan kell benyújtaniuk az szja-bevallást, és a beküldés előtt mindenképpen ki kell azt egészíteniük a jövedelmi adatokkal.
Az adóbevallási tervezetet az ügyfélkapun keresztül, az eSZJA portálon lehet megtekinteni március 15-től. Itt tudod majd visszaigényelni a nyugdíjbiztosítás után járó szja-t is (erről később).
2020-tól már elektronikus személyivel és telefonos azonosítóval is elérhető a személyijövedelemadó-bevallás webes felülete, az eSZJA portál. A gyorsabb elektronikus ügyintézés céljából ettől az időponttól a Központi Azonosítási Ügynökön (KAÜ) keresztül vehető igénybe a szolgáltatás. Akinek van ügyfélkapuja, továbbra is be tud lépni a felületre.
Akinek nincs ügyfélkapuja, az 2021. március 16-ig kérheti az adóbevallási tervezet postázását a NAV-tól sms-ben, levélben, telefonon, személyesen vagy elektronikusan. 2021. március 16. után már csak személyesen, a NAV ügyfélszolgálatain igényelhető. Az adóbevallási tervezetet 2021. április 30-áig postázzák. A papíralapon kitöltött adóbevallást a NAV területileg illetékes irodájába kell visszajuttatni május 20-ig. Ha ezt az opciót választod, figyelj arra, hogy az adóvisszaigénylésre vonatkozó részt is kitöltsd.
Mik a 2021-re vonatkozó szja adóbevallás legfontosabb határidői?
(Minden évben az előző évi adót kell bevallani, illetve visszaigényelni, vagyis 2021-ben a 2020-as adót.)
- Február 1. A munkáltató a magánszemélynek összesített igazolást ad (20M30).
- Február 15. Kedvezményre való jogosultságot tanúsító igazolás kiadása a magánszemélynek (a biztosító legkésőbb eddig küld igazolást a nyugdíj-előtakarékosságod befizetéseiről, lásd lejjebb).
- Február 25. KATA bevallási határideje – így vedd igénybe az adókedvezményt katásként.
- Március 15. A NAV elektronikus felületen teszi elérhetővé az általa készített személyijövedelemadó-bevallási tervezetet az ügyfélkapuval / KAÜ azonosítóval rendelkező magánszemélyek részére.
- Március 16. Az ügyfélkapuval / KAÜ azonosítóval nem rendelkező adózók (postán, elektronikusan, sms-ben, telefonon) kérhetik, hogy részükre a NAV postai úton megküldje a bevallási tervezetet. Ezt követően a tervezet már csak a NAV ügyfélszolgálatain kérhető.
- Április 30. A NAV eddig küld értesítést a befizetendő vagy visszaigényelhető adó összegéről azoknak az ügyfélkapuval rendelkező adózóknak, akik bevallási tervezetüket nem javították vagy nem egészítették ki.
- Május 20. Az szja-bevallási és befizetési határidő egységesen, valamennyi adózóra vonatkozóan. Az adóbevallási tervezetet az adózók eddig az időpontig javíthatják, egészíthetik ki ügyfélkapuval.
Vagyis március 15-től már megteheted a szükséges lépéseket, hogy az adóvisszatérítést megkapd. Erre május 20-ig van időd.
Milyen igazolást állít ki a biztosító?
A biztosító minden évben igazolást állít ki arról, hogy nyugdíjbiztosítási szerződéssel rendelkezel. Ez alapján kell kitöltened az adóbevallást. Az igazolás tartalmazni fogja:
- A biztosító nevét, székhelyét, adószámát és pénzforgalmi számlaszámát.
- A nevedet, adóazonosító jeledet és lakhelyedet.
- Az adóévben befizetett összeget.
- A nyugdíjbiztosítási szerződésed egyedi azonosító számát (szerződésszám).
- Az igazolás kiállítójának, vagyis a biztosító cégszerű aláírását.

Hogyan igényeljem az adójóváírást ügyfélkapuval – egyéni vállalkozó és magánszemély esetén
Az egyéni vállalkozók az általános nyomtatványkitöltő program (ÁNYK) helyett az egyszerűbb, letöltést nem igénylő, webes kitöltő felületen (WebNYK) készíthetik el az szja-bevallást: webnyk.nav.gov.hu.
A magánszemélyeknek (ügyfélkapus azonosítással) az eSZJA portálra kell belépniük: belépés az eSZJA portálra.
A két felület lényegében megegyezik, ugyanazok a lépések vonatkoznak rájuk.
Belépés után, ha rámész a kitöltésre, így jutsz el az adójóváírásért felelős szekcióig:
Összes mező / Személyi jövedelemadó (szja) / Rendelkező nyilatkozatok az adóról (önkéntes pénztár, nyugdíj előtakarékosság, nyugdíjbiztosítási szerződés) / Sor: 144–148. Rendelkezés a nyugdíjbiztosítási szerződés alapján utalandó összegről

A biztosítód által kiküldött igazolás szerint töltsd ki az alábbi mezőket:
144. sor: A nyugdíjbiztosítási szerződés(ek)re befizetett összeg 20%-a, legfeljebb 130 000 forint
Az éves biztosítói díjad 20%-át kell ide beírnod. Ez az összeg nem lehet több mint 130 000 forint. Ha a 144. sorban szereplő összeg 130 000 forintnál kevesebb, erre a kisebb összegre, ha több, akkor is csak 130 000 forintra tehetsz rendelkező nyilatkozatot.
A nem forintban fizetett díj meghatározása az MNB által közzétett devizaárfolyam alapján történik (az adóév utolsó napja szerint).

145. sor: Az összevont adóalap utáni adó terhére utalandó összeg
Azt az összeget írd be, aminek átutalását kéred. Ez az összevont adóalap adókedvezmények levonása után fennmaradó része (48. sor).
Az önkéntes nyugdíjpénztári, a nyugdíj-előtakarékossági, illetve a nyugdíjbiztosítási számlára utalt összegek együttesen a 280 000 forintot nem haladhatják meg.
146. sor: Nyilatkozat az átutaláshoz
Amelyik biztosítónál nyugdíjbiztosítási szerződésed van, annak a nevét, adószámát és bankszámlaszámát kell megadnod.
Külföldi illetőségű biztosító esetén lásd: 147. sor.

147. sor: Nyilatkozat az átutaláshoz külföldi biztosító esetén
Itt szerepeltesd annak a külföldi biztosítónak a nevét, illetékességét, címét (székhelyét) és bankszámlaszámát, ahová az átutalást kéred. Illetékességként azt az államot kell feltüntetni, ahol a biztosító belföldi illetőségűnek minősül. Érvényes országkódok például: AT – Ausztria, GB – Nagy-Britannia, CH – Svájc, CZ – Csehország, DE – Németország, FR – Franciaország stb. Fel kell tüntetni továbbá a külföldi biztosító pénzforgalmi számláját vezető szolgáltató nevét.
Ha külföldi számlaszámként az IBAN számlaszámot tüntetted fel, akkor tégy pipát a megfelelő mezőbe. Az erre szolgáló helyre írd be a SWIFT kódot, valamint a pénzintézet illetőség szerinti országkódját is. Ne felejtsd el az erre szolgáló négyzetekben a kiválasztott devizanem 3 betűből álló, nemzetközileg használt kódját (EUR az eurónál, USD az USA dollárnál, GBP az angol fontnál, PLN a lengyel zlotynál, stb.) is feltüntetni a deviza pontos megnevezése mellett.
148. sor: A megjelölt biztosítónál kötött nyugdíjbiztosítási szerződés egyedi azonosító száma (szerződésszáma)
Itt a biztosítód által kiadott igazoláson szereplő szerződésszámot szerepeltesd.
Hogyan igényeljem az adójóváírást ügyfélkapu nélkül?
Ha nincs ügyfélkapud, még van időd regisztrálni a NAV ügyfélszolgálatain és a kormányhivatalokban (amit javaslunk is a könnyebb ügyintézés érdekében). Ha nincs, és nem is tervezel ügyfélkaput nyitni, akkor a 20SZJA kódszámú adóbevallási dokumentumot kell kitöltened (a NAV ajánlása szerint az ÁNYK programmal).
A bevallás főlapján (első oldal) a (C) jelű szekcióba írd be, hogy az M02 jelzésű részletező lapból mennyit töltöttél ki (ezen nyilatkozol a nyugdíjbiztosításod adóvisszaigényléséről). Egy nyugdíjbiztosítási szerződés esetén egy lapot fogsz kitölteni.

Ezután lapozz a 20SZJA-02 jelzésű részletező lapra, és keresd meg a III. szekciót, amit (C) betűvel jelölnek, név szerint: Rendelkezés a nyugdíjbiztosítási szerződés alapján utalandó összegről:

A kitöltés ugyanúgy működik, mint ügyfélkapu esetén, itt is a 144–148. közötti sorok vonatkoznak a nyugdíjbiztosításokra. Többféle nyugdíj-előtakarékosság esetén a 149. sor kitöltésére is szükség lehet. Kitöltési segédletért görgess feljebb!
A jóváírt összeg várhatóan 2021 nyarán jelenik meg a nyugdíjbiztosítási számlán.
- Kinek jár a nyugdíjbiztosítás adókedvezménye? Miből számítják?
- Hogyan tudom visszaigényelni az adómat a nyugdíj-előtakarékosságom után?
- Mik a 2021-re vonatkozó szja adóbevallás legfontosabb határidői?
- Milyen igazolást állít ki a biztosító?
- Hogyan igényeljem az adójóváírást ügyfélkapuval – egyéni vállalkozó és magánszemély esetén
- Hogyan igényeljem az adójóváírást ügyfélkapu nélkül?